می برای شکایت باید چکارکنیم و به کجابرویم؟ +مطالبیکه همه باید بدانند! 

 

توصیه میکنیم حتما این مقاله (بسیارضروری) راکامل بخوانید، ضررنمی کنید!

 

بسیاری ازافراد، اطلاعات کافی را برای احقاق حقشان ندارند. اینگونه افراد درصورت بروز مسائل حقوقی ویاکیفری ازآنجاکه بقول خودشان تاکنون پایشان به کلانتری نخورده سعی می کنند تاباچشم پوشی، ازکنار آن بگذرند و یا درصورت اقدام، بدلیل نداشتن آگاهی کافی به دردسر می افتند ویا حقوقشان ضایع می گردد و غالبابا تصوری اشتباه وکاملا غلط، گمان می کنند یک فرد باآبرو هیچگاه پایش به اینگونه اماکن باز نمی شود. درحالیکه این دستور دین ما و نص صریح قرآن کریم است که لاتَظلمون ولاتُظلَمون یعنی نه ظلم کنید ونه زیربارظلم بروید! بنابراین مظلوم واقع شدن هم، نه تنها به اندازه ظلم کردن مذموم است بلکه بقول بعضی مفسرین از آن نیز ناپسند تر است!

 

حال که تاحدی متوجه شدیم که با بهانه ها و تصورات قدیمی باطل وبی ریشه هرگز نباید اجازه تضییع حقوقمان را به احدی بدهیم ببینیم درچنین مواقعی باید چکار کنیم و به کجا مراجعه نماییم؟

 

قبل از هرچیز باید بدانیم که امورقضایی به دودسته عمده تقسیم می شوند:1.امورکیفری 2.امور حقوقی که هریک از اینها دارای مناسبات خاص خود هستند. برای آگاهی از کلیه مسایلیکه باید در این زمینه بدانید ادامه مطلب را مطالعه فرمایید. 

منظور از امورکیفری یا همان مسایل جزایی، مواردیست که در قانون برای آنها جزا یا کیفر مقررشده است و اصطلاحا جرم محسوب می شوند مانند سرقت، توهین، تهدید، ضرب وشتم، افترا، کلاهبرداری و... 

 

امامسایل دیگر که مطابق قانون جرم نیستند وخارج از دایره مسایل کیفری هستند، امورحقوقی می باشند مثل مسایل مربوط به نکاح، معاملات، عقود، اجاره، وصیت وارث و...

 

در امور حقوقی شخصی که ادعایی دارد، خواهان نام دارد که در امور کیفری شاکی نامیده می شود. به شخصیکه بر علیه او ادعایی شده درامور حقوقی، خوانده و در مسایل کیفری مشتکی عنه یا متهم می گویند. عریضه ای راکه مدعی می نویسد و تقدیم محکمه می نماید در امورحقوقی، دادخواست و درامور کیفری شکوائیه می نامند.

 

حال اگر خوانده یا مشتکی عنه(متهم) در دادگاه محکوم شوند به آنها بترتیب محکومٌ علیه ومحکوم می گویند. همچنین خواهان که رای بنفع او صادر شده محکومٌ له نام دارد. آن چیزی رامحکوم علیه به آن محکوم شده، محکومٌ به می باشد. برای درک بهتر به مثال ذیل توجه کنید:

 

خانم الف طی دادخواستی ادعا می کند که آقای ب تعداد 30 عدد سکه بهمراه 200000تومان وجه نقدبعنوان مهریه به او بدهکار است. خب مساله مهریه حقوقی است و تا اینجا خانم الف، خواهان و آقای ب، خوانده نام دارند.

 

دادگاه پس از دادرسی و بررسی پرونده آقای ب را به پرداخت 25 عدد سکه و مبلغ 100000تومان درحق خانم الف محکوم می نماید. از این ببعد خانم الف، محکوم له، آقای ب، محکوم علیه و 25سکه و 100000تومان محکوم به نام دارند. 

 

حال به این سوال مهم می پردازیم که خب اکنون برای ارائه دادخواست و یا شکوائیه باید زه کجا وچگونه مراجعه نماییم؟

 

متاسفانه هنوز بسیاری از افراد بدلیل عدم آگاهی خصوصا در رابطه به مسایل کیفری مستقیما به کلانتری مراجعه می نمایند. اما باید بدانید که در رابطه با مسایل حقوقی و کیفری باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمود. 

 

در دفتر خدمات قضابی باید حتما کارت شناسایی ملی و همچنین کارت اعتباری بانکی همراهتان باشد زیرا پرداخت هزینه دادرسی با وجه نقد امکانپذیر نیست. 

 

کلیه مدارک ازقبیل استشهادیه، قرارداد، گواهی و.... را همراه داشته با‌شید و قبلا لایحه دفاعیه ویا دادخواست/شکواییه را آماده کرده با‌شید.

 

البته نکته مهم اینست که باید قبل از هرچیز در سامانه خدمات الکترونیک ثبت نام نمایید یا اصطلاحا ثبت ثنا دا‌شته باشید که آن هم در دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شود. ضمنا کلیه ابلاغیه ها، دادنامه هاو... از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می شود و با مراجعه به سامانه ابلاغ الکترونیک می توانید همه را مشاهده نمایید.